
If the rate of electricity is rupee one per unit, then, 20 h.p. electric motor, having approx. 100% efficiency will require how much cost (Rs.) on 100 hours running to irrigate the field ?
A 500
B 750
C 1500
D 2000
Answer
581.7k+ views
Hint: The total power-hour consumed is obtained by multiplying power of the machine with the number of hours. The cost for 1kWh power consumption is 1 Rupee. Hence the cost of required power-hour can be calculated. 1h.p. =0.746kW.
Complete step by step answer:
We know that 1 h.p. =0.746kW
Given,
power of the electric motor = 20 h.p.
=20×0.746 kW
=15kW
Now we need to calculate power-hour. The total power-hour consumed is obtained by multiplying power of the machine with the number of hours.
Given, number of hours =100
Therefore,
power-hour= power× number of hours
=15×100
=1500kWh
Now, the price for 1kWh is 1 Rupee.
So, cost of 1500kWh= 1×1500
=1500 Rupees
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Here the efficiency of the motor is said to be 100% which means it is considered as an ideal machine i.e. there is no dissipation of energy in any manner. For a practical machine efficiency is less than 100% due to friction and the parts are not weightless, elastic or perfectly smooth.
Note:
The rate of electricity is given in units of kWh power-hour. Sometimes instead of power consumed by the machine the total input power is given, then power consumed is the product of efficiency and power input.
Efficiency=Power consumed/ Power input.
Complete step by step answer:
We know that 1 h.p. =0.746kW
Given,
power of the electric motor = 20 h.p.
=20×0.746 kW
=15kW
Now we need to calculate power-hour. The total power-hour consumed is obtained by multiplying power of the machine with the number of hours.
Given, number of hours =100
Therefore,
power-hour= power× number of hours
=15×100
=1500kWh
Now, the price for 1kWh is 1 Rupee.
So, cost of 1500kWh= 1×1500
=1500 Rupees
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Here the efficiency of the motor is said to be 100% which means it is considered as an ideal machine i.e. there is no dissipation of energy in any manner. For a practical machine efficiency is less than 100% due to friction and the parts are not weightless, elastic or perfectly smooth.
Note:
The rate of electricity is given in units of kWh power-hour. Sometimes instead of power consumed by the machine the total input power is given, then power consumed is the product of efficiency and power input.
Efficiency=Power consumed/ Power input.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

