
In the last second of the free fall, a body covered $\dfrac{3}{4}th$ of its total path. Then the height from which the body released will be
A. $4.9m$
B. $9.8m$
C. $19.6m$
D. $39.2m$
Answer
556.5k+ views
Hint:In the question, we are provided a problem of kinematics of a freely falling body. In the question, we have to take the initial velocity to be zero. Then applying the equations of motion, we can find our solution. We have to take the last second of the fall to be $t - 1$ where t is the total time of fall.
Complete step by step answer:
Consider $h$ is the total height. For a freely falling body, we take initial velocity to be zero. So, $u = 0$.Also consider $t$ is the time of fall and the acceleration to be $g = 10m{s^{ - 2}}$. Now, applying the equations of motion:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$
h = 0 \times t + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){t^2} \\
\Rightarrow h = 5{t^2} \\ $ $ \ldots \left( 1 \right)$
Now, in the last second the initial velocity $u$ becomes $u + g\left( {t - 1} \right)$ and time $t$ becomes $t - 1$ and we are provided with that the total height in the last second is $\dfrac{3}{4}th$ of total height. So, height $h$changes to $\dfrac{3}{4}h$
Now, the equation of motion be:
$\dfrac{3}{4}h = \left[ {u + g\left( {t - 1} \right)} \right]\left( {t - 1} \right) + \dfrac{1}{2}g{\left( {t - 1} \right)^2}$
Using $\left( 1 \right)$ and solving
$\dfrac{3}{4}\left( {5{t^2}} \right) = \dfrac{3}{2}\left( {10} \right){\left( {t - 1} \right)^2}$
$
\Rightarrow {t^2} = 4{\left( {t - 1} \right)^2} \\
\Rightarrow 3{t^2} - 8t + 4 = 0 \\
\Rightarrow 3{t^2} - 6t - 2t + 4 = 0 \\
\Rightarrow 3t(t - 2) - 2(t - 2) = 0 \\
\Rightarrow (t - 2)(3t - 2) = 0 \\ $
Hence, we got $t = 2,\dfrac{2}{3}$
But time cannot be in fraction. Hence, time of fall is $2\sec $
Now putting the value in $\left( 1 \right)$
$
h = 5{\left( 2 \right)^2} \\
\Rightarrow h = 20 \\ $
Total height will be $20m$ when we take the $g = 10m{s^{ - 2}}$.
And the height by taking $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
$\therefore h = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {2^2} = 19.6$
Hence, the total height is $19.6m$. So, the correct option is C.
Note:There is big confusion when we should take the acceleration to be $9.8m{s^{ - 2}}$ or $10m{s^{ - 2}}$. Then the answer is unless we are given with the value in the question and if we are not given then It is our choice to take either value. It hardly makes a difference in our solution. Keep in mind to take the initial velocity to be zero for a freely falling body.
Complete step by step answer:
Consider $h$ is the total height. For a freely falling body, we take initial velocity to be zero. So, $u = 0$.Also consider $t$ is the time of fall and the acceleration to be $g = 10m{s^{ - 2}}$. Now, applying the equations of motion:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$
h = 0 \times t + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){t^2} \\
\Rightarrow h = 5{t^2} \\ $ $ \ldots \left( 1 \right)$
Now, in the last second the initial velocity $u$ becomes $u + g\left( {t - 1} \right)$ and time $t$ becomes $t - 1$ and we are provided with that the total height in the last second is $\dfrac{3}{4}th$ of total height. So, height $h$changes to $\dfrac{3}{4}h$
Now, the equation of motion be:
$\dfrac{3}{4}h = \left[ {u + g\left( {t - 1} \right)} \right]\left( {t - 1} \right) + \dfrac{1}{2}g{\left( {t - 1} \right)^2}$
Using $\left( 1 \right)$ and solving
$\dfrac{3}{4}\left( {5{t^2}} \right) = \dfrac{3}{2}\left( {10} \right){\left( {t - 1} \right)^2}$
$
\Rightarrow {t^2} = 4{\left( {t - 1} \right)^2} \\
\Rightarrow 3{t^2} - 8t + 4 = 0 \\
\Rightarrow 3{t^2} - 6t - 2t + 4 = 0 \\
\Rightarrow 3t(t - 2) - 2(t - 2) = 0 \\
\Rightarrow (t - 2)(3t - 2) = 0 \\ $
Hence, we got $t = 2,\dfrac{2}{3}$
But time cannot be in fraction. Hence, time of fall is $2\sec $
Now putting the value in $\left( 1 \right)$
$
h = 5{\left( 2 \right)^2} \\
\Rightarrow h = 20 \\ $
Total height will be $20m$ when we take the $g = 10m{s^{ - 2}}$.
And the height by taking $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
$\therefore h = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {2^2} = 19.6$
Hence, the total height is $19.6m$. So, the correct option is C.
Note:There is big confusion when we should take the acceleration to be $9.8m{s^{ - 2}}$ or $10m{s^{ - 2}}$. Then the answer is unless we are given with the value in the question and if we are not given then It is our choice to take either value. It hardly makes a difference in our solution. Keep in mind to take the initial velocity to be zero for a freely falling body.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

