
A heat engine is supplied with 250 kJ/s of heat at a constant fixed temperature of ${{227}^{\circ }}C$; the heat is rejected at ${{27}^{\circ }}C$, the cycle is reversible, then what amount of heat is rejected?
a) 24 kJ/s
b) 223 kJ/s
c) 150 kJ/s
D) None of the above
Answer
577.8k+ views
Hint: We have the temperature of sink as:${{T}_{1}}={{270}^{\circ }}C$ and temperature of source as: ${{T}_{2}}={{27}^{\circ }}C$. Also, heat supplied is: ${{Q}_{1}}=250\text{ }kJ{{s}^{-1}}$. So, by using the formula of efficiency of the heat engine, find the heat rejected: ${{Q}_{2}}$.
Formula used:
$\eta =1-\dfrac{{{T}_{1}}}{{{T}_{2}}}=1-\dfrac{{{Q}_{1}}}{{{Q}_{2}}}$, where $\eta $ is the efficiency of heat engine, ${{T}_{1}}$ is the initial temperature, ${{T}_{2}}$ is the final temperature, ${{Q}_{1}}$ is the heat supplied and ${{Q}_{2}}$ is the heat rejected.
Complete step by step answer:
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}={{227}^{\circ }}C \\
& {{T}_{2}}={{27}^{\circ }}C \\
& {{Q}_{1}}=250\text{ }kJ{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
Now, convert all the temperatures from degree Celsius to degree Kelvin.
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}=227+273 \\
& =500K
\end{align}$
$\begin{align}
& {{T}_{2}}=27+273 \\
& =300K
\end{align}$
Now, by using the formula for efficiency of heat engine, we have:
$\begin{align}
& \eta =1-\dfrac{{{T}_{2}}}{{{T}_{1}}} \\
& =1-\dfrac{500}{300} \\
& =\dfrac{300-500}{300} \\
& =-\dfrac{200}{300} \\
& =-\dfrac{2}{3}......(1)
\end{align}$
Also, we know that, the efficiency of heat engine is equal to:
$\eta =1-\dfrac{{{Q}_{1}}}{{{Q}_{2}}}$
Now, by substituting the value of efficiency of the heat engine from equation (1), find the value of heat rejected.
We get:
$\begin{align}
& \Rightarrow -\dfrac{2}{3}=1-\dfrac{250}{{{Q}_{2}}} \\
& \Rightarrow \dfrac{250}{{{Q}_{2}}}=1+\dfrac{2}{3} \\
& \Rightarrow \dfrac{250}{{{Q}_{2}}}=\dfrac{5}{3} \\
& \Rightarrow {{Q}_{2}}=\dfrac{250\times 3}{5} \\
& \Rightarrow {{Q}_{2}}=150kJ{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
So, the amount of heat rejected by the heat engine is $150kJ{{s}^{-1}}$ .
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
A heat engine is a device that converts heat to work. It takes heat from a reservoir then does some work like moving a piston, lifting weight etc and finally discharges some heat energy into the sink.
Note:
Remember to convert both the given temperatures in Kelvin scale first. The temperature can be converted by adding 273 to each given value of temperature.
Formula used:
$\eta =1-\dfrac{{{T}_{1}}}{{{T}_{2}}}=1-\dfrac{{{Q}_{1}}}{{{Q}_{2}}}$, where $\eta $ is the efficiency of heat engine, ${{T}_{1}}$ is the initial temperature, ${{T}_{2}}$ is the final temperature, ${{Q}_{1}}$ is the heat supplied and ${{Q}_{2}}$ is the heat rejected.
Complete step by step answer:
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}={{227}^{\circ }}C \\
& {{T}_{2}}={{27}^{\circ }}C \\
& {{Q}_{1}}=250\text{ }kJ{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
Now, convert all the temperatures from degree Celsius to degree Kelvin.
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}=227+273 \\
& =500K
\end{align}$
$\begin{align}
& {{T}_{2}}=27+273 \\
& =300K
\end{align}$
Now, by using the formula for efficiency of heat engine, we have:
$\begin{align}
& \eta =1-\dfrac{{{T}_{2}}}{{{T}_{1}}} \\
& =1-\dfrac{500}{300} \\
& =\dfrac{300-500}{300} \\
& =-\dfrac{200}{300} \\
& =-\dfrac{2}{3}......(1)
\end{align}$
Also, we know that, the efficiency of heat engine is equal to:
$\eta =1-\dfrac{{{Q}_{1}}}{{{Q}_{2}}}$
Now, by substituting the value of efficiency of the heat engine from equation (1), find the value of heat rejected.
We get:
$\begin{align}
& \Rightarrow -\dfrac{2}{3}=1-\dfrac{250}{{{Q}_{2}}} \\
& \Rightarrow \dfrac{250}{{{Q}_{2}}}=1+\dfrac{2}{3} \\
& \Rightarrow \dfrac{250}{{{Q}_{2}}}=\dfrac{5}{3} \\
& \Rightarrow {{Q}_{2}}=\dfrac{250\times 3}{5} \\
& \Rightarrow {{Q}_{2}}=150kJ{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
So, the amount of heat rejected by the heat engine is $150kJ{{s}^{-1}}$ .
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
A heat engine is a device that converts heat to work. It takes heat from a reservoir then does some work like moving a piston, lifting weight etc and finally discharges some heat energy into the sink.
Note:
Remember to convert both the given temperatures in Kelvin scale first. The temperature can be converted by adding 273 to each given value of temperature.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

